Okulary filtrujące – charakterystyka i zastosowanie
W 2001 roku oferta Pracowni Optycznej poszerzona została o specjalistyczne okulary filtrujące dla osób ze zmianami patologicznymi siatkówki. W odróżnieniu od standardowych szkieł barwionych, posiadają specjalne właściwości. W pełnym zakresie zatrzymują szkodliwe dla wzroku promieniowanie ultrafioletowe (UVA i UVB) oraz eliminują z widma światło niebieskie i zielone o długości fali w zakresie od 400 do 580 nm. Zmniejszają uczucie oślepienia i poprawiają warunki kontrastowego widzenia. Wywołują wrażenie ostrzejszego widzenia odległych jak i bliskich przedmiotów. Przy zastosowaniu okularów ze szkłami filtrującymi, kontrast widzenia barw ulega zwiększeniu, tak w świetle dziennym jak i sztucznym. W związku z szybką zmianą warunków oświetleniowych, czas adaptacji wzroku ulega wyraźnemu skróceniu, zmniejsza się obciążenie oka, a komfort widzenia wzrasta.
Okulary ze szkłami filtrującymi w połączeniu z wielowarstwowymi powłokami antyrefleksyjnymi (likwidują uciążliwe odbicia światła od powierzchni szkieł i zmniejszają wysiłek akomodacyjny oka), zapewniają maksymalny komfort widzenia.
Przy zmianach zwyrodnieniowych siatkówki każda z osób widzi inaczej, gdyż ma w innym stopniu uszkodzone pole widzenia. Przy doborze okularów filtrujących wskazane jest, aby pacjent przymierzył każdy rodzaj szkieł w różnych warunkach oświetleniowych.
Moim klientom proponuję dwa rodzaje okularów filtrujących:
Gotowe (gogle), zakładane razem z okularami klienta – wykonane na indywidualne zamówienie z uwzględnieniem korekcji wady wzroku. (przykł. poniżej)

Ilustr. – Okulary filtrujące z zabezpieczeniem brzegowym.
W zależności od warunków używania okularów ze szkłami filtrującymi oraz rodzaju schorzenia narządu wzroku, rozróżniamy następujące kolory filtrów:
Polaryzacyjny brązowy – niweluje odblaski powstałe w wyniku odbicia światła od poziomych powierzchni (śnieg, woda, jezdnia, przednie i tylne szyby samochodowe)
Żółty – zalecany przy sztucznym oświetleniu (mieszkanie, telewizja, sklep), a także gorszych naturalnych warunkach oświetleniowych (wczesne i późne pory dnia) i przy schorzeniach narządu wzroku takich jak:
– zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej,
– zanik nerwu wzrokowego,
– albinizm oczny,
– pseudofakia czyli stan po operacji zaćmy z wszczepioną sztuczną soczewką.
– zwyrodnienie barwnikowe siatkówki retinitis pigmentosa (RP)
Pomarańczowy – zalecany przy świetle dziennym (zmieniające się warunki oświetleniowe) i przy schorzeniach narządu wzroku takich jak:
– retinopatia cukrzycowa,
– światłowstręt,
– zaćma nabyta (starcza).
– zwyrodnienie barwnikowe siatkówki retinitis pigmentosa (RP)
Brązowy – zalecany przy świetle dziennym (ostre słońce) i przy schorzeniach narządu wzroku takich jak:
– zmiany zwyrodnieniowe plamki żółtej,
– zaćma nabyta (starcza),
– jaskra,
– oko bezsoczewkowe,
– zanik nerwu wzrokowego,
– pseudofakia; stan po operacji zaćmy z wszczepioną sztuczną soczewką,
– zwyrodnienie barwnikowe siatkówki retinitis pigmentosa (RP).
Szczegółowe informacje
w Pracowni Optycznej
Gwarantujemy Państwu profesjonalne doradztwo,
a także miłą i fachową obsługę.